Wikipedie o háčkování

23. září 2011 v 19:57 | M |  Háčkování
Háčkování je způsob zhotovení plošné textilie, při kterém se s pomocí háčkovací jehly tvoří a vzájemně svazují nitěná očka.

Z historie háčkování

O původu háčkování neexistují žádné spolehlivé údaje. Podle některých domněnek pochází tato technika z Tibetu nebo z Číny. Písemné doklady jsou známé teprve z počátku 19. století z Anglie. Přibližně od poloviny 19.století došlo ke značnému rozšíření ručního háčkování.
Ruční háčkování se provozuje dodnes jednak jako drobné řemeslo s početnými regionálními zvláštnostmi v technice a vzorech a jako koníček podporovaný zejména v posledních desítiletích prodejci háčkovacích přízí nabídkou tiskovin s novými vzory a technikami.
Asi od roku 1880 je známá také průmyslová výroba strojně háčkovaných textilií.

Ruční háčkování

Kombinací základních druhů ok, ke kterým patří zejména pevné a řetízkové oko a sloupek, se tvořily např. pikotky nebo pecičky. Z těch pak vznikly nové druhy stehů - pikotový, hvězdový, tuniský, ruský a pod., které byly základem pro mnoho zvláštních háčkovacích technik, ze kterých jsou některé dodnes známé. Patří k nim např. háčkování:
  • Bosenské - vzhledově připomínající tkaninu
  • Tuniské - podobné pletenině
  • Irské - vzniklo v roce 1845 ve snaze napodobit benátskou paličkovanou krajku. Irská krajka bývá považována za vrchol háčkovacího umění. Plastické háčkované motivy jsou na textilii spojované jednotlivými nitěmi.
Háčky (háčkovací jehly) se používají nejčastěji z kovových materiálů, známé jsou také bambusové nebo háčky z plastických hmot. Podle tlouštky se číslují od nejjemnějších 0,1 po nejtlustší velikost 16.
Příze na háčkování jsou zásadně skané, se zákrutem zpravidla o 20-30 % vyšším než např. u tkalcovských přízí. Nejpoužívanější jsou bavlněné ( mercerované a opalované), známé jsou také různé směsi s vlnou a (v závislosti na modě) např. směsi s přiskávanou pokovovanou nití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Tento blog byl založen 15.září 2011