Jak na to

9. prosince 2011 v 11:43 | M |  Papírové pletení
K pletení z papíru potřebujeme noviny, nůžky (nůž), slabou pletací jehlici (špejli, tenký drát), lepidlo, karton, kolíčky na prádlo a něco, podle čeho chceme plést (držet tvar). Na hotový výrobek pak budeme potřebovat barvu a štětec, nebo barvu ve spreji (jakákoliv barva je dobrá, která se nám líbí. Můžeme použít Balakryl, mořidlo na dřevo... prostě cokoliv)
Je hodně možností, jak něco z papíru uplést, ja tu zatím popíšu to, v čem jsem si sama celkem jistá a postupně, jak se budu učit z jiných návodů na různých webových stránkách, sem dodám vlastní návody a postupy. Je na každém, jaký postup si pak sám vybere. Na internetu je dost návodů. Já tu zatím ukážu pletení dvěmi trubičkami, protože mi to příjde jako dobrý začátek, nemusíme u toho počítat, kolik potřebujeme osnovních roliček a nemusíme se tedy starat o to, jestli nám pletení výjde.


Noviny, slevové letáky, cokoliv, co je z novinového papíru nastříháme na proužky. Já tu mám rozřezané letáky ze Sutterlüty. Tyto proužky položíme tak , aby byl bílý okraj od nás.


Já jsem na roličky použila hodně tenkou jehlici na pletení.

Roličky musíme dělat podobně jako kornoutky na zmrzlinu. Všude se píše, že musí být "kónická". Pokud je na tom někdo podobně jako já, že netuší, co ten výraz znamená - Jedna strana musí být silnější než druhá a zároveň musí být celá rulička pevná.

Na konec, který nám při "roličkování" zůstane, naneseme lepidlo a roličku domotáme. Jehlici pak vytáhneme a při jejím vytahování se snažíme roličku ještě utáhnout.

Hotová rolička. Na jeden košíček cca 10 cm vysoký potřebujeme okolo 100 roliček. Takže zábava asi tak na dvě hodiny.


Pokud se zdá, že je počet roliček dostačující, připravíme si karton, nůžky (případně tužku a něco, čeho tvar chcete načrtnout na karton). Karton slouží jako dno.

Protože asi nikdo nebude chtít, aby byly roličky vidět, budeme potřebovat 2 kusy budoucího dna.

Máme připravené roličky, količky, dno a lepidlo. (Pokud budeme mít něco, čeho "se držet", připravíme si to též k ruce)

A začíná legrace. Roličky lepíme asi 2 cm od sebe, vždy slabším koncem na karton (v případě, že budeme chtít udělat vyšší košík, můžeme tak lehce osnovní roličku nastavit zasunutím další roličky). Pokud budeme chtít plést kulatý tvar, mělo by dno vypadat asi takto.

Nikdy nesmíte zapomenout roličku přikolíčkovat ke kartonu, aby se "chytila". Na jak dlouho musí být kolíčky připnuté? Záleží od druhu lepidla. Já mám lepidlo v tyčince. Občas se stane, že mi jedna dvě roličky nedrží. Nic strašného se nedějě, protože budeme stejně lepit ještě druhý karton.

A opět nesmíme zapomenout přikolíčkovat. Místo kolíčků můžeme použít něco těžkého, abychom "připlácli" obě dna k sobě. Na různých webech jsem našla různé postupy a zároveň připomínky. Objevila jsem i obavy z toho, že na dně budou kolíčky obtištěné. Mě se to ještě nestalo. Žádný strach z toho nemám.

Tak a kolíčky jsou pryč. Jdeme na to. Osnovní roličku ohneme k sousední (na pravou stranu) a za ní ji zalomíme směrem nahoru.A budeme tak pokračovat až ne konec, tedy k první takto ohnuté roličce. Poslední roličku si musíme trošku naohýbat a první trošičku vysunout. Pak poslední roličku snadněji prostrčíme a ohneme jako ostatni.2 roličky jsou navíc a neohýbame je jako ostatní. Jsou na pletení.

Pokud jsme si nejistí a nebo z principu chceme držet podle něčeho tvar, musíme k tomuto "kopytu" přikolíčkovat osnovní roličky. Když pletu dvěma, "mustr" nepoužívám, kolíčky mi vadí a zjistila jsem, že při tomto pletení si tvar udržím celkem snadno řádným utahováním oplétacími i osnovními roličkami.

Oplétací křížíme mezi osnovími roličkami, tak nám vznikne pevná vazba.

Protože já barvím až hotový výrobek, ukazuji pletení s použitím různě barevných kolíčků. Roličku se žlutým kolíčkem překřížíme přes roličku s modrým kolíčkem.

A osnovní roličku máme mezi nimi. Pak zase zpátky překřížíme roličku s modrým kolíčkem přes roličku se žlutým a zase necháme osnovní roličku mezi nimi a tak dál a dál....


Jelikož roličky nejsou bez konce, musíme si je nastavovat a to tak, že na užší konec jedné naneseme trochu lepidla a zasuneme ji do širšího konce oplétací roličky.

Roličky do sebe musíme pořádně zapasovat, aby se nám oplétací rolička nelámala.


Uzavírání. Není to nic těžkého. I když ze začátku to bude trošku problémy dělat asi každému. Oplétací roličky za osnovní roličkou, na kterou přišla řada, ustřihneme do šikma, naneseme trochu lepidla a šikmý konec přilepíme. Uzavírání které celkem zvládám, začínáme stejně jako dno. Osnovní roličku ohneme a zalomíme za sousední směrem ven.
Tak pokračujeme a k poslední a s ní uděláme to samé, co jsme udělali při tvorbě dna.

První roličku si musíme trochu vystrčit.

Poslední roličku musíme trochu naohýbat a do mezery mezi opletem a první "ukončenou" osnovní roličkou, prostrčíme.


První fáze ukončování je hotová. Jdeme na druhou.

Jednu roličku vedeme pod dvěmi a prostrčíme mezi druhou a třetí, aby její konec byl uvnitř.

pokračujeme tak až do konce. U posledních tří je to trošku namáhavé, protože nemáme už pod čím vést, ale dá se to zvládnout.

Kyž máme všechny konce uvnitř, zastihneme je šikmo, tak aby se "zapřel" konec o roličku uvnitř a nevyskakoval ven.

Tady je to líp vidět.


Tu je vyfocený již ustřižený a "zapřený" konec.

A tohle je hotový košíček.


Už jen natřít...


Co je důležité? Důležité je pořádně utahovat a mít dobře napasované roličky.
Pokud budou otázky, zodpovím, co budu vědět a budu se učit dál a zase dávat návody na vlastní kůži odzkoušených výrobcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Tento blog byl založen 15.září 2011